Сонячний удар може розвинутися при тривалому знаходженні людини на сонці, при дії прямих сонячних променів .

Особливо чутливі до сонячного випромінювання люди світловолосі, з блідою ніжною шкірою. Частіше вражаються діти, чим дорослі.

Сприяють виникненню сонячного удару ожиріння, ендокринні порушення, понижена реактивність організму (коли організм ослаблений в результаті перенесених захворювань).

Суть змін, що відбуваються при сонячному ударі, зводиться до того, що під дією сонячних променів і тепла судини головного мозку розширюються, потік крові в них сповільнюється, підвищується їх проникність і рідка частина крові виходить за межі судин. Це викликає набряк мозку.

У потерпілого розвивається:

– слабкість,

– запаморочення,

– різкий головний біль,

– відчуття приливу крові до голови,

– шум у вухах,

– порушення зору,

– виражена пітливість,

– сильна спрага.

Потім приєднуються задишка, нудота і блювота. Потерпілий стає млявим, сонливим, підвищується до 40 °С температура тіла.

Якщо допомога вчасно не надана, нудота і блювота посилюються, особа стає одутлою, можуть виникнути судоми і втрата свідомості. У важких випадках може наступити смерть, викликана паралічем дихального центру. При різкому розширенні судин мозку вони можуть розірватися, що приведе до обширного крововиливу в мозок (геморагічний інсульт).

Перша допомогапри сонячному ударі:

– перенести в прохолодне, затемнене місце з хорошою вентиляцією (краще з кондиціонером).

-вкласти потерпілого потрібно так, щоб голова була підведеною.

-на голову покласти холодний компрес або лід. Холод потрібно класти і на ділянку великих кровоносних судин (на шию, пах).

Потерпілого можна полити прохолодною водою або загорнути в мокре простирадло. Якщо є можливість – помістити у ванну з холодною водою. Спочатку температура води повинна бути не нижче 25-27 °С, а пізніше її можна понизити до 21-22 °С. Але при цьому потрібно стежити за тим, щоб з однієї крайності (перегрівши) не впасти в іншу – переохолодження.Враховуючи наявне підвищення температури і згущення крові, потерпілому потрібно дати аспірин (краще розчинний у воді) – 1 пігулку. Наявність головного болю вимагає застосування анальгіну, тим більше що він одночасно є і жарознижуючим засобом. І звичайно, необхідно призначити помірне пиття – звичайну холодну воду, холодний зелений чай.

При неефективності наданої першої допомоги – викликати швидку медичну допомогу.